Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Alkoholizm wśród młodzieży - kiedy zaniepokoić się o dziecko

Alkoholizm u dzieci i nastolatków to społeczny problem współczesnego świata. Głód alkoholu u dzieci może się rozwijać pod wpływem różnych przyczyn, ale efekt jest zawsze ten sam – uzależnienie, prowadzące do społecznej i fizycznej degradacji.

Dzieci i alkohol

Większość psychologów i pediatrów zgadza się, ze stwierdzeniem, że dziecko samo z siebie nie wykazuje ochoty na alkohol. Skąd zatem wzięło się takie zjawisko jak alkoholizm u młodzieży? W zdecydowanej większości przypadków przyczyną jest zachowanie dorosłych i rówieśników. Co więcej, dotyczy to nie tylko tzw. rodzin dysfunkcyjnych.

Widząc, jak rodzice piją różne napoje alkoholowe, zaczyna u dziecka rozwijać się zainteresowanie alkoholem. Eksperci radzą rodzicom, aby maksymalnie ograniczyć liczbę przypadków picia w obecności dzieci. Jeśli rodzice regularnie piją przy dziecku, wykaże ono zwiększone zainteresowanie alkoholem.

Alkohol w okresie dojrzewania

Dzieci stopniowo dorastają i stają się nastolatkami. W tym wieku zauważalnie zmniejsza się wpływ rodziców na dziecko, ale wzrasta wpływ przyjaciół. Psychologowie zauważają, że na tym etapie istotną rolę odgrywa wychowanie dziecka, czyli te zasady i wytyczne życiowe, które rodzice wpoili dziecku. Jednorazowe spożycie alkoholu w okresie dojrzewania nie ma szkodliwego wpływu na organizm

Ogromne znaczenie ma zaufanie rodziców do dzieci, a zwłaszcza młodzieży. Musisz pokazać, że ufasz swojemu dziecku i dać mu prawo do samodzielnego podejmowania decyzji, a czasem do samodzielnego „popełniania błędów”. Ale czasami są chwile, kiedy kontrole są konieczne. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko zaczęło zbyt często i niebezpiecznie „flirtować” z alkoholem, musisz podjąć działania. W takim przypadku konfliktów nie da się uniknąć.

Wpływ alkoholu na organizm nastolatka

Alkoholizm wśród młodzieży to ogromny problem, który niestety z biegiem lat staje się coraz bardziej palący. Według statystyk coraz częściej nawet 13-14-latkowie stają się uzależnieni od alkoholu. Biorąc pod uwagę, że na wczesnym etapie choroba przebiega prawie bezobjawowo, rodzice nie od razu zdają sobie sprawę z istnienia problemu i tracą możliwość rozpoczęcia leczenia, zanim pojawią się poważne problemy.

Dane wskazują, że alkoholizm w okresie dojrzewania powstaje w wyniku spożycia piwa lub napojów o niskiej zawartości alkoholu. W wieku 10-16 psychika młodzieży rozwija się dynamicznie. Ciało w tym wieku nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe, a opór ośrodkowego układu nerwowego jest niski, dlatego manifestuje się zwiększona reakcja na wpływy zewnętrzne. Dlatego alkoholizm wśród młodzieży rozwija się szybko i prowadzi do poważnych zaburzeń somatycznych, intelektualnych i psychicznych.

Alkoholizm wśród młodzieży

Przyczyny nastoletniego alkoholizmu

W większości przypadków przyczyną spożywania alkoholu przez nastolatków są rodzice i stosunek do alkoholu w rodzinie. Jeśli dziecko od najmłodszych lat regularnie widzi, jak jeden z jego krewnych pije, na stole często pojawia się butelka, uważa to za normę, co zwiększa ryzyko alkoholizmu. Ponadto przyczyny alkoholizmu u nastolatków obejmują:

  • Genetyczne predyspozycje.
  • Niekorzystna sytuacja rodzinna.
  • Nadmierna opieka lub całkowity brak uwagi rodziców.
  • Cechy osobowe (słaby charakter, niezdolność do obrony własnej pozycji).
  • Dużo wolnego czasu, brak hobby.

Zapobieganie spożywaniu napojów alkoholowych

Zapobieganie alkoholizmowi to stworzenie zdrowego stylu życia, racjonalnego odżywiania, przestrzeganie reżimu dnia i snu, edukacja antyalkoholowa w rodzinie. Konieczne jest kształtowanie osobistej odpowiedzialności za swoje zachowanie. Najlepszą profilaktyką wobec spożywania alkoholu zarówno w okresie dojrzewania, jak i w starszym wieku jest odpowiednia edukacja. Zakaz nie zawsze jest skutecznym środkiem. W niektórych przypadkach nieuzasadnione tabu dotyczące pewnych działań tylko podsyca zainteresowanie.