Alkoholizm wśród młodzieży - kiedy zaniepokoić się o dziecko

Alkoholizm u dzieci i nastolatków to społeczny problem współczesnego świata. Głód alkoholu u dzieci może się rozwijać pod wpływem różnych przyczyn, ale efekt jest zawsze ten sam – uzależnienie, prowadzące do społecznej i fizycznej degradacji.

Dzieci i alkohol

Większość psychologów i pediatrów zgadza się, ze stwierdzeniem, że dziecko samo z siebie nie wykazuje ochoty na alkohol. Skąd zatem wzięło się takie zjawisko jak alkoholizm u młodzieży? W zdecydowanej większości przypadków przyczyną jest zachowanie dorosłych i rówieśników. Co więcej, dotyczy to nie tylko tzw. rodzin dysfunkcyjnych.

Widząc, jak rodzice piją różne napoje alkoholowe, zaczyna u dziecka rozwijać się zainteresowanie alkoholem. Eksperci radzą rodzicom, aby maksymalnie ograniczyć liczbę przypadków picia w obecności dzieci. Jeśli rodzice regularnie piją przy dziecku, wykaże ono zwiększone zainteresowanie alkoholem.

Alkohol w okresie dojrzewania

Dzieci stopniowo dorastają i stają się nastolatkami. W tym wieku zauważalnie zmniejsza się wpływ rodziców na dziecko, ale wzrasta wpływ przyjaciół. Psychologowie zauważają, że na tym etapie istotną rolę odgrywa wychowanie dziecka, czyli te zasady i wytyczne życiowe, które rodzice wpoili dziecku. Jednorazowe spożycie alkoholu w okresie dojrzewania nie ma szkodliwego wpływu na organizm

Ogromne znaczenie ma zaufanie rodziców do dzieci, a zwłaszcza młodzieży. Musisz pokazać, że ufasz swojemu dziecku i dać mu prawo do samodzielnego podejmowania decyzji, a czasem do samodzielnego „popełniania błędów”. Ale czasami są chwile, kiedy kontrole są konieczne. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko zaczęło zbyt często i niebezpiecznie „flirtować” z alkoholem, musisz podjąć działania. W takim przypadku konfliktów nie da się uniknąć.

Wpływ alkoholu na organizm nastolatka

Alkoholizm wśród młodzieży to ogromny problem, który niestety z biegiem lat staje się coraz bardziej palący. Według statystyk coraz częściej nawet 13-14-latkowie stają się uzależnieni od alkoholu. Biorąc pod uwagę, że na wczesnym etapie choroba przebiega prawie bezobjawowo, rodzice nie od razu zdają sobie sprawę z istnienia problemu i tracą możliwość rozpoczęcia leczenia, zanim pojawią się poważne problemy.

Dane wskazują, że alkoholizm w okresie dojrzewania powstaje w wyniku spożycia piwa lub napojów o niskiej zawartości alkoholu. W wieku 10-16 psychika młodzieży rozwija się dynamicznie. Ciało w tym wieku nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe, a opór ośrodkowego układu nerwowego jest niski, dlatego manifestuje się zwiększona reakcja na wpływy zewnętrzne. Dlatego alkoholizm wśród młodzieży rozwija się szybko i prowadzi do poważnych zaburzeń somatycznych, intelektualnych i psychicznych.

Alkoholizm wśród młodzieży

Przyczyny nastoletniego alkoholizmu

W większości przypadków przyczyną spożywania alkoholu przez nastolatków są rodzice i stosunek do alkoholu w rodzinie. Jeśli dziecko od najmłodszych lat regularnie widzi, jak jeden z jego krewnych pije, na stole często pojawia się butelka, uważa to za normę, co zwiększa ryzyko alkoholizmu. Ponadto przyczyny alkoholizmu u nastolatków obejmują:

  • Genetyczne predyspozycje.
  • Niekorzystna sytuacja rodzinna.
  • Nadmierna opieka lub całkowity brak uwagi rodziców.
  • Cechy osobowe (słaby charakter, niezdolność do obrony własnej pozycji).
  • Dużo wolnego czasu, brak hobby.

Zapobieganie spożywaniu napojów alkoholowych

Zapobieganie alkoholizmowi to stworzenie zdrowego stylu życia, racjonalnego odżywiania, przestrzeganie reżimu dnia i snu, edukacja antyalkoholowa w rodzinie. Konieczne jest kształtowanie osobistej odpowiedzialności za swoje zachowanie. Najlepszą profilaktyką wobec spożywania alkoholu zarówno w okresie dojrzewania, jak i w starszym wieku jest odpowiednia edukacja. Zakaz nie zawsze jest skutecznym środkiem. W niektórych przypadkach nieuzasadnione tabu dotyczące pewnych działań tylko podsyca zainteresowanie.