Marskość wątroby - objawy u alkoholika

Negatywny wpływ alkoholu na wątrobę został odkryty już w starożytnym Egipcie. Długotrwałe nadużywanie alkoholu jest główną przyczyną chorób wątroby. Regularne picie zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak alkoholowe zapalenie wątroby (stłuszczenie), marskość wątroby. Jak rozpoznać oznaki i objawy marskości wątroby u osoby pijącej alkohol? Jakie są objawy chorej wątroby? Jak można leczyć alkoholowe uszkodzenie wątroby

Wątroba a alkohol - Wpływ alkoholu na wątrobę

Wątroba jest ważnym organem odpowiedzialnym za wchłanianie, neutralizowanie i trawienie wszystkich szkodliwych substancji w organizmie. Wątroba jest odpowiedzialna za przekształcanie pokarmów w składniki odżywcze i wytwarzanie związków niezbędnych do krzepnięcia krwi. Niewłaściwa dieta, leki i inne czynniki mogą powodować uszkodzenia wątroby. Najgorszym z nich jest alkohol. Może on spowodować uszkodzenie wątroby i inne poważne problemy zdrowotne. Nadużywanie alkoholu może spowodować uszkodzenie wątroby i inne poważne problemy zdrowotne.

Wątroba alkoholika jest często "pogryziona" przez alkohol. Nawet niewielka ilość trunku może spowodować uszkodzenie narządu, który jest odpowiedzialny za jego metabolizowanie. Alkoholowe uszkodzenie wątroby może nastąpić w wyniku długotrwałego nadużywania etanolu. Podczas procesu usuwania etanolu z organizmu mogą powstawać szkodliwe związki chemiczne, takie jak aldehyd octowy. Również mechanizm dotleniania komórek zostaje zaburzony i szkodliwe substancje dostają się do krwiobiegu. Jest to zjawisko określane jako stres oksydacyjny. Ważne jest, aby pamiętać o bezpośrednim toksycznym działaniu aldehydu octowego na komórki wątroby.

Alkoholowe uszkodzenie wątroby - Jest to najczęstszy stan i objawy chorej lub uszkodzonej wątroby u alkoholika.
Jesteś w grupie wysokiego ryzyka rozwoju choroby wątroby, jeśli spożywasz więcej niż 80g etanolu dziennie. Możesz myśleć o 5-6 drinkach, 1 litrze wina lub 2 litrach piwa jako o śmiertelnej dawce. Wątroba alkoholika może być również dotknięta uzależnieniem od alkoholu, które może spowodować stłuszczenie i alkoholową chorobę wątroby.

Warto również zauważyć, że kobiety są bardziej narażone na alkoholowe uszkodzenie wątroby niż mężczyźni. Pomimo tego, że uzależnienie występuje u kobiet 10x rzadziej niż u mężczyzn, choroby wątroby dotykają 3 na 1 mężczyznę. U nich również szybciej zachodzą zmiany i są narażeni na mniejszą ilość alkoholu.

Uszkodzenie wątroby po alkoholu

Przyczyną poalkoholowego/alkoholowego uszkodzenia wątroby jest oczywiście alkohol etylowy - spożywany w nadmiernych ilościach i często (codziennie lub prawie codziennie). Toksyczna alkoholowa choroba wątroby ma charakter postępujący. Objawy nasilają się w miarę postępu choroby alkoholowej. Do dodatkowych uszkodzeń wątroby może dojść w przypadku połączenia alkoholu z innymi chorobami, takimi jak przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby (CVIH), choroba Wilsona, hemochromatoza, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, choroba Wilsona. To naraża pacjenta (i jego wątrobę!) na niebezpieczeństwo. Tym bardziej nie jest to łatwe.

Etapy toksycznego uszkodzenia wątroby przez alkohol

 • - Stłuszczenie wątroby - to pierwszy etap poalkoholowej choroby wątroby. Po kilku dniach picia nadmiernej ilości alkoholu może pojawić się stłuszczenie wątroby. Stłuszczenie wątroby odnosi się do stanu, w którym w komórkach wątroby znajduje się nadmiar tłuszczu. Po zaprzestaniu picia alkoholu, wątroba może być całkowicie przywrócona do zdrowia.
 • - Alkoholowa hepatopatia/zapalenie wątroby to zapalenie wątroby, któremu towarzyszy postępujące zwłóknienie. Ostre zapalenie wątroby może być spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu w krótkim czasie. Przewlekłe zapalenie wątroby występuje najczęściej w przypadku częstego i długotrwałego picia. W większości przypadków zapalenie wątroby można leczyć. Ważne jest jednak, aby zaprzestać picia alkoholu. Zapalenie wątroby może być sygnałem ostrzegawczym, że wkrótce może rozwinąć się marskość wątroby. Szacuje się, że w około 70% przypadków dojdzie do jej wystąpienia.
 • - Nieleczone zapalenie wątroby może prowadzić do marskości. Dzieje się tak, gdy zdrowe komórki wątroby są niszczone przez zwłóknienia/blizny. Wątroba nie może już pełnić swoich funkcji. Marskość wątroby jest nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby spowodowanym przez alkohol. Leczenie polega na minimalizowaniu zaburzeń czynności wątroby i zapobieganiu powikłaniom.

 

Objawy poalkoholowego uszkodzenia wątroby

W początkowych etapach alkoholowego uszkodzenia wątroby, objawy mogą nie być widoczne. Pacjenci zazwyczaj nie odczuwają bólu. Stłuszczona wątroba jest zwykle łagodnie powiększona i może być wykryta przez lekarza rodzinnego podczas rutynowego badania fizycznego lub badania USG jamy brzusznej.

Wczesne objawy poalkoholowej choroby wątroby

Wczesne objawy alkoholowego uszkodzenia wątroby to dyskomfort w jamie brzusznej, utrata wagi, przewlekłe zmęczenie i zwiększenie apetytu. Aktualny stan wątroby może powodować zmianę objawów stłuszczenia wątroby.

Szkodliwość alkohoku

Wątroba ulega alkoholowemu stłuszczeniu

Prawie wszyscy alkoholicy są dotknięci alkoholowym stłuszczeniem wątroby. 9/10 osób uzależnionych doświadcza zmian. Wątroba ulega uszkodzeniu na skutek gromadzenia się tłuszczu w jej komórkach, przez co staje się mniej wydajna. Jak wygląda wątroba u alkoholika? Na obrazie mikroskopowym widać, jak nagromadzone tłuszcze wypełniają komórki kropelkami tłuszczu. Zaawansowane stłuszczenie może obejmować cały miąższ. Może dojść do powstania ziarniniaków tłuszczowych, które mogą spowodować rozerwanie wypełnionych tłuszczem komórek. Możliwe jest zatrzymanie postępu choroby. Choć zmiany mogą zacząć znikać, chory musi całkowicie zaprzestać picia alkoholu. Brak odstawienia alkoholu może doprowadzić do zapalenia wątroby i marskości.

Objawy uszkodzonej wątroby u alkoholika będą zależały od stopnia zaawansowania i stadium uszkodzenia. Nasilenie stłuszczenia i stadium uszkodzenia może nie powodować objawów. Jednak alkoholicy, którzy doświadczają go szybko, mogą nie zauważyć żadnych objawów. Uczucie dyskomfortu w brzuchu może być spowodowane powiększoną wątrobą. Lekarz może określić, czy wątroba jest dotknięta chorobą podczas badania.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A: alkoholowe zapalenie wątroby

Poważniejszą formą stłuszczenia wątroby jest alkoholowe zapalenie wątroby. Oprócz zwyrodnienia komórek wątroby, może rozwinąć się stan zapalny i zwłóknienie. Należy pamiętać, że zaburzenia krzepnięcia mogą wystąpić również z powodu substancji toksycznych, których wątroba nie jest w stanie usunąć. Znakiem ostrzegawczym choroby wątroby, marskości lub niewydolności wątroby jest alkoholowe zapalenie wątroby. Jednak nawet w przypadku zapalenia możliwe jest odwrócenie jego skutków i powstrzymanie dalszego rozwoju choroby.

W alkoholowej chorobie wątroby można zauważyć wiele objawów, w tym nudności, wymioty, biegunkę i brak apetytu. Nie jest to jednak normą. Czasami nawet zaawansowane zapalenie może przebiegać bezobjawowo.

Alkoholowa marskość wątroby

Przebieg alkoholowej marskości wątroby jest bardzo podobny do tej z innej przyczyny. Marskość wątroby to proces zastępowania tkanki miękkiej twardą tkanką łączną. Powoduje to, że narząd nie może się zagoić. Mogą też wystąpić zmiany hormonalne, obrzęki kończyn i żylaki przełyku. Jeśli dojdzie do przebudowy narządu, zmiany są nieodwracalne, a uszkodzenie ma już charakter postępujący.

Marskość wątroby u alkoholika jest oznaką chorej lub uszkodzonej wątroby.

Objawy marskości mogą wyglądać podobnie jak zapalenie u alkoholika, ale jest to poważniejsza sprawa. Zaawansowane uszkodzenie wątroby może prowadzić do marskości. Może to spowodować żółtaczkę, gorączkę i obrzęki. Feminizacja jest kolejnym znakiem rozpoznawczym marskości wątroby. Pojawienie się kobiecych cech płciowych u mężczyzn, takich jak powiększenie piersi i hipogonadyzm (niedoczynność gruczołów płciowych).

Objawy marskości wątroby

Objawy uszkodzenia wątroby w wyniku spożycia alkoholu mogą się różnić u poszczególnych pacjentów. D

Do najczęstszych objawów należą:

 • - Obniżony nastrój, przewlekłe zmęczenie i senność
 • - Zaburzenia równowagi i koncentracji
 • - Zaburzenia rytmu dnia i nocy
 • - Stany podgorączkowe, gorączka
 • - Obrzęki ciała, zwłaszcza kończyn
 • - Żółtaczka
 • - Wodobrzusze
 • - Odmiany przełyku
 • - Hipogonadyzm (niedoczynność gruczołów płciowych - Zanik cech płciowych, także u mężczyzn feminizacja (np. Powiększenie piersi

 

Leczenie i diagnostyka alkoholowego uszkodzenia wątroby

Alkoholowe uszkodzenie wątroby zdiagnozuje lekarz hepatolog. Do tego specjalisty należy skierować swojego lekarza rodzinnego lub ogólnego. Do zdiagnozowania zaburzeń wątroby niezbędny jest szczegółowy wywiad. W tym czasie powinieneś być jak najbardziej szczery. Aby dokładnie określić charakter bólu i wskazać jego lokalizację, ważne jest ustalenie, ile alkoholu piłeś, kiedy po raz pierwszy pojawiły się objawy i jakie były okoliczności.

Po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym, zostaniesz skierowany na badania krwi. Wśród nich znajdą się próby wątrobowe. Jest to badanie biochemiczne, które mierzy aktywność enzymów wątrobowych (GGT AST, AL, ALT), a także ilość substancji produkowanych lub przekształcanych przez wątrobę.

Pierwszym krokiem w leczeniu alkoholowego uszkodzenia wątroby jest zmiana stylu życia i diety. W niektórych przypadkach konieczne może być również rozważenie terapii lekowej. Ważne jest zaprzestanie picia alkoholu (najlepiej abstynencja), oraz rzucenie palenia papierosów. Mogą one przyspieszać włóknienie wątroby. Należy stosować zbilansowaną dietę. Zdrową wątrobę może poprawić także utrata wagi (w przypadku osób otyłych i z nadwagą) oraz regularna aktywność fizyczna. W zaawansowanej marskości wątroby konieczny może być przeszczep narządów.

Jak mogę leczyć alkoholowe uszkodzenie wątroby?

Przez długi czas alkoholowe uszkodzenie wątroby może mieć charakter objawowy. Gdy choroba jest już zaawansowana, częste są bóle i dyskomfort. Istnieje nadzieja na powrót do zdrowia. Żółtaczka i alkoholowe stłuszczenie wątroby ustępują zwykle po odstawieniu alkoholu. Leczenie wymaga abstynencji i ścisłego przestrzegania specjalnej diety, a także uzupełnienia niedoborów elektrolitów lub witamin. Jednak poważniejsze uszkodzenia, takie jak marskość wątroby są już nieodwracalne. Choć możliwe jest farmakologiczne zatrzymanie tego procesu, przeszczep wątroby jest jedynym sposobem. Osoba, która kwalifikuje się do zabiegu, nie może pod żadnym pozorem pić alkoholu. Zostanie skreślony z listy oczekujących. Pacjent nie będzie w stanie samodzielnie pokonać swojego uzależnienia. Ponadto problemy z wątrobą często mogą rozwinąć się późno i rzucenie picia przez alkoholika może być niebezpieczne. Dobrym pomysłem jest, aby pacjenci szukali profesjonalnej pomocy. Zarówno alkoholik, jak i jego rodzina będą leczeni w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień.

Podsumowanie

Poalkoholowa choroba wątroby to postępująca degradacja narządu, która może prowadzić w końcu do marskości. Pierwszy etap poalkoholowego uszkodzenia wątroby (stłuszczenie wątroby) może przebiegać bezobjawowo. Powiększona wątroba może powodować dyskomfort w jamie brzusznej, przewlekłe zmęczenie, senność i utratę wagi. W późniejszych stadiach poalkoholowego uszkodzenia wątroby może rozwinąć się wodobrzusze i żółtaczka. Ważne jest wczesne rozpoznanie alkoholowej choroby wątroby i podjęcie szybkiego leczenia (z zaprzestaniem lub ograniczeniem spożycia alkoholu). Narząd może być częściowo lub całkowicie zregenerowany. W przypadku zaawansowanej marskości wątroby konieczny może być przeszczep wątroby.